Прејди на содржината

Чрешњевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чрешњевци
Črešnjevci
Поглед на Чрешњевци
Чрешњевци is located in Slovenia
Чрешњевци
Чрешњевци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°39′19.8″N 15°59′48.5″E / 46.655500° СГШ; 15.996806° ИГД / 46.655500; 15.996806
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна4,79 км2 (1,85 ми2)
Надм. вис.&10000000000000226699999226,7 м
Население (2020)
 • Вкупно741
 • Густина150/км2 (400/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9250

Чрешњевци (словенечки: Črešnjevci) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.