Птујска Цеста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Птујска Цеста
Ptujska Cesta
Птујска Цеста is located in Slovenia
Птујска Цеста
Птујска Цеста
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°38′9.9″N 15°59′33.1″E / 46.636083° СГШ; 15.992528° ИГД / 46.636083; 15.992528
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна1,9 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000303500000303,5 м
Население (2020)
 • Вкупно191
 • Густина100/км2 (260/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9250

Птујска Цеста (словенечки: Ptujska Cesta) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.