Прејди на содржината

Норички Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Норички Врх
Norički Vrh
Норички Врх is located in Slovenia
Норички Врх
Норички Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′18.2″N 15°58′57.9″E / 46.671722° СГШ; 15.982750° ИГД / 46.671722; 15.982750
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна0,54 км2 (0,21 ми2)
Надм. вис.&10000000000000230099999230,1 м
Население (2020)
 • Вкупно180
 • Густина330/км2 (860/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9250

Норички Врх (словенечки: Norički Vrh) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.