Прејди на содржината

Сподњи Ивањци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сподњи Ивањци
Spodnji Ivanjci
Поглед на Сподњи Ивањци
Сподњи Ивањци is located in Slovenia
Сподњи Ивањци
Сподњи Ивањци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°35′36.8″N 15°58′52.3″E / 46.593556° СГШ; 15.981194° ИГД / 46.593556; 15.981194
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна3,16 км2 (1,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000225099999225,1 м
Население (2020)
 • Вкупно138
 • Густина44/км2 (110/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9245

Сподњи Ивањци (словенечки: Spodnji Ivanjci) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.