Негова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Негова
Negova
Поглед на Негова
Негова is located in Slovenia
Негова
Негова
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°36′32.2″N 15°56′13.5″E / 46.608944° СГШ; 15.937083° ИГД / 46.608944; 15.937083
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна4,71 км2 (1,82 ми2)
Надм. вис.&10000000000000293300000293,3 м
Население (2020)
 • Вкупно336
 • Густина71/км2 (180/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9245

Негова (словенечки: Negova) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.