Ивањски Врх (Горња Радгона)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ивањски Врх
Ivanjski Vrh
Ивањски Врх is located in Slovenia
Ивањски Врх
Ивањски Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°35′27.3″N 15°57′42.6″E / 46.590917° СГШ; 15.961833° ИГД / 46.590917; 15.961833
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна0,73 км2 (0,28 ми2)
Надм. вис.&10000000000000277899999277,9 м
Население (2020)
 • Вкупно66
 • Густина90/км2 (230/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9245

Ивањски Врх (словенечки: Ivanjski Vrh) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.