Прејди на содржината

Плитвички Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плитвички Врх
Plitvički Vrh
Плитвички Врх is located in Slovenia
Плитвички Врх
Плитвички Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°39′44.7″N 15°55′56.6″E / 46.662417° СГШ; 15.932389° ИГД / 46.662417; 15.932389
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна1,7 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000279300000279,3 м
Население (2020)
 • Вкупно167
 • Густина98/км2 (250/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9250

Плитвички Врх (словенечки: Plitvički Vrh) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.