Прејди на содржината

Ореховци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ореховци
Orehovci
Поглед на Ореховци
Ореховци is located in Slovenia
Ореховци
Ореховци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°38′41.1″N 16°0′6.6″E / 46.644750° СГШ; 16.001833° ИГД / 46.644750; 16.001833
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна1,36 км2 (0,53 ми2)
Надм. вис.&10000000000000227199999227,2 м
Население (2020)
 • Вкупно67
 • Густина49/км2 (130/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9250

Ореховци (словенечки: Orehovci) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.