Сподња Шчавница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сподња Шчавница
Spodnja Ščavnica
Сподња Шчавница is located in Slovenia
Сподња Шчавница
Сподња Шчавница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°38′58″N 15°56′8.5″E / 46.64944° СГШ; 15.935694° ИГД / 46.64944; 15.935694
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна8,04 км2 (3,10 ми2)
Надм. вис.&10000000000000249099999249,1 м
Население (2020)
 • Вкупно464
 • Густина58/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9250

Сподња Шчавница (словенечки: Spodnja Ščavnica) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.