Прејди на содржината

Локавци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Локавци
Lokavci
Локавци is located in Slovenia
Локавци
Локавци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°37′21.9″N 15°55′16.5″E / 46.622750° СГШ; 15.921250° ИГД / 46.622750; 15.921250
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна2,75 км2 (1,06 ми2)
Надм. вис.&10000000000000300399999300,4 м
Население (2020)
 • Вкупно173
 • Густина63/км2 (160/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9245

Локавци (словенечки: Lokavci) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.