Ставешински Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ставешински Врх
Stavešinski Vrh
Ставешински Врх is located in Slovenia
Ставешински Врх
Ставешински Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°37′13.8″N 15°59′6.7″E / 46.620500° СГШ; 15.985194° ИГД / 46.620500; 15.985194
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна2,04 км2 (0,79 ми2)
Надм. вис.&10000000000000284100000284,1 м
Население (2020)
 • Вкупно146
 • Густина72/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9245

Ставешински Врх (словенечки: Stavešinski Vrh) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.