Прејди на содржината

Кунова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кунова
Kunova
Кунова is located in Slovenia
Кунова
Кунова
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°35′43.9″N 15°56′56.8″E / 46.595528° СГШ; 15.949111° ИГД / 46.595528; 15.949111
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна3,11 км2 (1,20 ми2)
Надм. вис.&10000000000000280300000280,3 м
Население (2020)
 • Вкупно146
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9245

Кунова (словенечки: Kunova) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.