Прејди на содржината

Збиговци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Збиговци
Zbigovci
Збиговци is located in Slovenia
Збиговци
Збиговци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°38′47.2″N 15°58′16.7″E / 46.646444° СГШ; 15.971306° ИГД / 46.646444; 15.971306
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна2,75 км2 (1,06 ми2)
Надм. вис.&10000000000000298399999298,4 м
Население (2020)
 • Вкупно265
 • Густина96/км2 (250/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9250

Збиговци (словенечки: Zbigovci) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.