Прејди на содржината

Ластомерци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ластомерци
Lastomerci
Ластомерци is located in Slovenia
Ластомерци
Ластомерци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°38′15.2″N 15°57′25.8″E / 46.637556° СГШ; 15.957167° ИГД / 46.637556; 15.957167
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна2,28 км2 (0,88 ми2)
Надм. вис.&10000000000000264800000264,8 м
Население (2020)
 • Вкупно111
 • Густина49/км2 (130/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9250

Ластомерци (словенечки: Lastomerci) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.