Прејди на содржината

Загајски Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Загајски Врх
Zagajski Vrh
Загајски Врх is located in Slovenia
Загајски Врх
Загајски Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°38′36.9″N 15°54′18.6″E / 46.643583° СГШ; 15.905167° ИГД / 46.643583; 15.905167
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна1,7 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000277399999277,4 м
Население (2020)
 • Вкупно136
 • Густина80/км2 (210/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9250

Загајски Врх (словенечки: Zagajski Vrh) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.