Прејди на содржината

Полице (Горња Радгона)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полице
Police
Поглед на Полице
Полице is located in Slovenia
Полице
Полице
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°39′50.5″N 15°57′18.6″E / 46.664028° СГШ; 15.955167° ИГД / 46.664028; 15.955167
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна4 км2 (2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000316600000316,6 м
Население (2020)
 • Вкупно380
 • Густина95/км2 (250/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9250

Полице (словенечки: Police) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.