Подград (Горња Радгона)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подград
Podgrad
Подград is located in Slovenia
Подград
Подград
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°40′52.6″N 15°58′14.2″E / 46.681278° СГШ; 15.970611° ИГД / 46.681278; 15.970611
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна1,52 км2 (0,59 ми2)
Надм. вис.&10000000000000209500000209,5 м
Население (2020)
 • Вкупно152
 • Густина100/км2 (260/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9250

Подград (словенечки: Podgrad) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.