Прејди на содржината

Очеславци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Очеславци
Očeslavci
Поглед на Очеславци
Очеславци is located in Slovenia
Очеславци
Очеславци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°36′9.3″N 15°59′56.3″E / 46.602583° СГШ; 15.998972° ИГД / 46.602583; 15.998972
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаГорња Радгона
Површина
 • Вкупна3,12 км2 (1,20 ми2)
Надм. вис.&10000000000000211000000211 м
Население (2020)
 • Вкупно174
 • Густина56/км2 (140/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.9245

Очеславци (словенечки: Očeslavci) — населба во Општина Горња Радгона во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.