Горно Градиште (Бајково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горно Градиште
археолошко наоѓалиште
Горно Градиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Горно Градиште
Горно Градиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°25′0″N 22°55′59″E / 41.41667° СГШ; 22.93306° ИГД / 41.41667; 22.93306Координати: 41°25′0″N 22°55′59″E / 41.41667° СГШ; 22.93306° ИГД / 41.41667; 22.93306
Основни податоци
Име Горно Градиште
Место Бајково
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Горно Градиште е археолошки локалитет кој се наоѓа во близина на селото Бајково, Општина Ново Село. Оваа средновековно градиште се издига на висок рид со зарамнето плато со површина од 80 x 80 м, на кое се забележуваат остатоци од бедем граден со кршен камен и кал, множество градежен материјал и мал број од атипична средновековна керамика[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069