Шопов Рид (Ново Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шопов Рид
археолошко наоѓалиште
Шопов Рид is located in Археолошки локалитет во Македонија
Шопов Рид
Шопов Рид
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° СГШ; 22.88083° ИГД / 41.41389; 22.88083Координати: 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° СГШ; 22.88083° ИГД / 41.41389; 22.88083
Основни податоци
Име Шопов Рид
Место Ново Село
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Шопов Рид е археолошки локалитет кој се наоѓа во Ново Село, Општина Ново Село.

Локалитетот претставува могила од римско време. Во непосредната близина на локалитетот Чука се наоѓаат две могили со пречник во основата од околу 30 м, од кои едната е оштетена[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069