Стари Стиник (Стиник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стари Стиник
археолошко наоѓалиште
Стари Стиник is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стари Стиник
Стари Стиник
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′0″N 22°55′0″E / 41.46667° СГШ; 22.91667° ИГД / 41.46667; 22.91667Координати: 41°28′0″N 22°55′0″E / 41.46667° СГШ; 22.91667° ИГД / 41.46667; 22.91667
Основни податоци
Име Стари Стиник
Место Стиник
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стари Стиник е археолошки локалитет кој се наоѓа во Стиник, Општина Ново Село.

Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. На 3 км северозападно од селото, на простор од околу 200 х 30 м се среќаваат многубројни фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069