Ќерамидарка (Мокрино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ќерамидарка
археолошко наоѓалиште
Ќерамидарка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ќерамидарка
Ќерамидарка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°22′0″N 22°51′0″E / 41.36667° СГШ; 22.85000° ИГД / 41.36667; 22.85000Координати: 41°22′0″N 22°51′0″E / 41.36667° СГШ; 22.85000° ИГД / 41.36667; 22.85000
Основни податоци
Име Ќерамидарка
Место Мокрино
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ќерамидарка е археолошки локалитет кој се наоѓа во Мокрино, Општина Ново Село.

Локалитетот претставува населба од римско и средновековно време. Се наоѓа 2 км северно од селото, крај патот што води кон полето, на блага падина во подножјето на Беласица. Во 1988 година во нивите на Р. Павлов и Ј. Гочев било извршено ископување при што биле откриени два културни стратума. Постариот е од римското време и нему му приаѓаат остатоците од темели на објект што не може да се дефинира архитектонски, во кој се најдени фрагменти од керамички садови и монети од 3 и 4 век. Помладиот стратум го претставува средновековна некропола со инхумирани покојници во гробови без конструкција, поставени во правец запад-исток. Поголем дел од некрополата е уништен од орањето и ерозијата, особено во повисоките северни делови. Откриени се 6 гроба со прилози од накит, а во некои и бронзени римски монети ставани како оболи. Од накит има обетки, белезици од стакло и бронза и прстени, што сите заедно се дати-рани во периодот меѓу 12 до 14 век[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069