Могила (Зубово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Могила
археолошко наоѓалиште
Могила is located in Археолошки локалитет во Македонија
Могила
Могила
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′0″N 22°51′0″E / 41.40000° СГШ; 22.85000° ИГД / 41.40000; 22.85000Координати: 41°24′0″N 22°51′0″E / 41.40000° СГШ; 22.85000° ИГД / 41.40000; 22.85000
Основни податоци
Име Могила
Место Зубово
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Могила е археолошки локалитет кој се наоѓа во Зубово, Општина Ново Село.

Локалитетот претставува могила од римското време. Се наоѓа на границата меѓу атарите на селата Зубово, Сушица и Секирник, на левата страна од потокот Завој и од патот што води за селото Колешино. Има пречник во основата од околу 13 м и височина до 0,70 м. Могилата е прилично деформирана, а на врвот се наоѓа тригонометриска точка.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069