Русикска чешма (Смолари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Русикска чешма
археолошко наоѓалиште
Русикска чешма is located in Археолошки локалитет во Македонија
Русикска чешма
Русикска чешма
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°22′27″N 22°54′20″E / 41.37417° СГШ; 22.90556° ИГД / 41.37417; 22.90556Координати: 41°22′27″N 22°54′20″E / 41.37417° СГШ; 22.90556° ИГД / 41.37417; 22.90556
Основни податоци
Име Русикска чешма
Место Смолари
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Русикска чешма е археолошки локалитет кој се наоѓа во Смолари, Општина Ново Село.

Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. На 2 км северозападно од селото, на поголем простор се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069