Искрово (Сушица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Искрово
археолошко наоѓалиште
Искрово is located in Македонија
Искрово
Местоположба на Искрово во Македонија
Местоположба 41°26′25″N 22°50′10″E / 41.44028° СГШ; 22.83611° ИГД / 41.44028; 22.83611Координати: 41°26′25″N 22°50′10″E / 41.44028° СГШ; 22.83611° ИГД / 41.44028; 22.83611
Основни податоци
Име Искрово
Место Сушево
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Искрово или Грнчарархеолошко наоѓалиште во Сушица, Општина Ново Село.

Претставува населба и некропола од доцноантичко време. На 4 км источно од селото, на една висорамнина што зафаќа поголем простор се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. На едниот крај на локалитетот се откриени гробови градени од големи камени плочи[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069