Градиште (Старо Коњарево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°21′57″N 22°57′18″E / 41.36583° СГШ; 22.95500° ИГД / 41.36583; 22.95500Координати: 41°21′57″N 22°57′18″E / 41.36583° СГШ; 22.95500° ИГД / 41.36583; 22.95500
Основни податоци
Име Градиште
Место Старо Коњарево
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во Старо Коњарево, Општина Ново Село.

Претставува населба од доцноантичко време. На околу 2,5 км северозападно од селото, во пограничниот појас, по површината на нивите на земјоделската задруга „Тромеѓа“ се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и имбрекси[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069