Црква Свети Илија (Мокриево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Илија
археолошко наоѓалиште
Црква Свети Илија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црква Свети Илија
Црква Свети Илија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°22′30″N 22°50′18″E / 41.37500° СГШ; 22.83833° ИГД / 41.37500; 22.83833Координати: 41°22′30″N 22°50′18″E / 41.37500° СГШ; 22.83833° ИГД / 41.37500; 22.83833
Основни податоци
Име Црква Свети Илија
Место Мокриево
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црква Свети Илија е археолошки локалитет кој се наоѓа во Мокриево, Општина Ново Село.

Локалитетот претставува црква од старохристијанско време. На висок рид што доминира над околината, оддалечен 3 км од селото, има темели од црква[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069