Прејди на содржината

Голема Трпеза (Старо Коњарево)

Координати: 41°21′57″N 22°57′18″E / 41.36583° СГШ; 22.95500° ИГД / 41.36583; 22.95500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Голема Трпеза

Карта

Местоположба 41°21′57″N 22°57′18″E / 41.36583° СГШ; 22.95500° ИГД / 41.36583; 22.95500
Основни податоци
Место Старо Коњарево
Општина Ново Село
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Голема Трпезаархеолошко наоѓалиште во атарот на селото Старо Коњарево во општина Ново Село, каде што е откриена населба од периодот на неолитот. На околу 3,5 км северно од селото, во непосредна близина на македонско-бугарската граница, на тераса што се издига над коритото на реката Струмица се среќава голем број фрагменти од керамички садови, дислоциран куќен лепеж и орудија од камен и кремен.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069