Прејди на содржината

Кале (Старо Коњарево)

Координати: 41°21′57″N 22°57′18″E / 41.36583° СГШ; 22.95500° ИГД / 41.36583; 22.95500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале

Карта

Местоположба 41°21′57″N 22°57′18″E / 41.36583° СГШ; 22.95500° ИГД / 41.36583; 22.95500
Основни податоци
Место Старо Коњарево
Општина Ново Село
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Калеархеолошко наоѓалиште во Старо Коњарево, Општина Ново Село.

Претставува населба од доцноантичко време. На 2 км јужно од селото, во подножјето на Беласица, на висок рид се гледаат остатоци од одбранбен бедем граден од кршен камен и варов малтер[1].

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069