Прејди на содржината

Сред Село (Старо Коњарево)

Координати: 41°21′57″N 22°57′18″E / 41.36583° СГШ; 22.95500° ИГД / 41.36583; 22.95500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сред Село

Карта

Местоположба 41°21′57″N 22°57′18″E / 41.36583° СГШ; 22.95500° ИГД / 41.36583; 22.95500
Основни податоци
Место Старо Коњарево
Општина Ново Село
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Сред Селоархеолошко наоѓалиште во Старо Коњарево, Општина Ново Село.

Претставува населба од доцноантичко време. Во дворовите на Коста Божинов и Трајко Манев, при градењето на куќите и другите објекти биле откриени и уништени поголем број на гробови градени од тегули, „на две води[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069