Коштуница (Ново Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Коштуница
археолошко наоѓалиште
Коштуница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Коштуница
Коштуница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° СГШ; 22.88083° ИГД / 41.41389; 22.88083Координати: 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° СГШ; 22.88083° ИГД / 41.41389; 22.88083
Основни податоци
Име Коштуница
Место Ново Село
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Коштуница е археолошки локалитет кој се наоѓа во Ново Село, Општина Ново Село.

Локалитетот претставува населба од римско време. Во ливадите што се наоѓаат на 1 км источно од селото има голема могила со пречник во основата од 35 м. На врвот има ископан бункер со кој могилата е значително оштетена[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069