Селски Гробишта (Мокрино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Селски Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Селски Гробишта
Селски Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°22′0″N 22°51′0″E / 41.36667° СГШ; 22.85000° ИГД / 41.36667; 22.85000Координати: 41°22′0″N 22°51′0″E / 41.36667° СГШ; 22.85000° ИГД / 41.36667; 22.85000
Основни податоци
Име Селски Гробишта
Место Мокрино
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селски Гробиштаархеолошко наоѓалиште во Мокрино, Општина Ново Село.

Претставува црква од средновековно време. Кај гробиштата, на источната страна на селото, има мала височинка со зарамнето плато на кое се гледаат остатоци од темели на објект со полукружна апсида на источната страна и со ориентација исток-запад.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069