Градиште (Ново Коњарево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грамада
археолошко наоѓалиште
Грамада is located in Археолошки локалитет во Македонија
Грамада
Грамада
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°23′39″N 22°56′23″E / 41.39417° СГШ; 22.93972° ИГД / 41.39417; 22.93972Координати: 41°23′39″N 22°56′23″E / 41.39417° СГШ; 22.93972° ИГД / 41.39417; 22.93972
Основни податоци
Име Грамада
Место Ново Коњарево
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Грамада е археолошки локалитет кој се наоѓа во Ново Коњарево, Општина Ново Село.

Локалитетот претставува населба од доцноантичкото време. На западниот раб на селото, над самиот пат што води од Струмица за бугарската граница, на пространа тераса со површина од 250 h 200 м се среќаваат остатоци од бедем, фрагменти од керамички садови и покривни ќерамиди. Во непосредната близина на бедемот, од надворешната страна има остатоци од темели на црква со некропола[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069