Горно Ориште (Барбарево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горно Ориште
археолошко наоѓалиште
Горно Ориште is located in Македонија
Горно Ориште
Местоположба на Горно Ориште во Македонија
Местоположба 41°27′38″N 22°53′48″E / 41.46056° СГШ; 22.89667° ИГД / 41.46056; 22.89667Координати: 41°27′38″N 22°53′48″E / 41.46056° СГШ; 22.89667° ИГД / 41.46056; 22.89667
Основни податоци
Место Барбарево
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Горно Ориштеархеолошко наоѓалиште во Барбарево, Општина Ново Село.

Претставува населба со некропола од римското време и населба од доцноантичкото време. Во непосредната близина на селото, на простор од околу 150 × 100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, оштетени гробови и остатоци од топена руда. Оттука потекнуваат 150 монети од 2 век ДО 4 век и керамички садови од 3 век. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Струмица[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069