Селска нива (Ново Коњарево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селска нива
археолошко наоѓалиште
Селска нива is located in Археолошки локалитет во Македонија
Селска нива
Селска нива
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°23′39″N 22°56′23″E / 41.39417° СГШ; 22.93972° ИГД / 41.39417; 22.93972Координати: 41°23′39″N 22°56′23″E / 41.39417° СГШ; 22.93972° ИГД / 41.39417; 22.93972
Основни податоци
Име Селска нива
Место Ново Коњарево
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селска нива е археолошки локалитет кој се наоѓа во Ново Коњарево, Општина Ново Село.

Локалитетот претставува населба од доцноантичкото време. На една ниска височинка, оддалечена 3 км северно од селото, се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Има и неколку грамади од насобрани камења[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069