Козарник (Сушица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Козарник
археолошко наоѓалиште
Козарник is located in Археолошки локалитет во Македонија
Козарник
Козарник
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′25″N 22°50′10″E / 41.44028° СГШ; 22.83611° ИГД / 41.44028; 22.83611Координати: 41°26′25″N 22°50′10″E / 41.44028° СГШ; 22.83611° ИГД / 41.44028; 22.83611
Основни податоци
Име Козарник
Место Сушево
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Козарник е археолошки локалитет кој се наоѓа во Сушица, Општина Ново Село.

Локалитетот претставува населба од доцноантичко време[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069