Крај (Мокрино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крај
археолошко наоѓалиште
Крај is located in Археолошки локалитет во Македонија
Крај
Крај
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°22′0″N 22°51′0″E / 41.36667° СГШ; 22.85000° ИГД / 41.36667; 22.85000Координати: 41°22′0″N 22°51′0″E / 41.36667° СГШ; 22.85000° ИГД / 41.36667; 22.85000
Основни податоци
Име Крај
Место Мокрино
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Крај е археолошки локалитет кој се наоѓа во Мокрино, Општина Ново Село.

Локалитетот претставува некропола од средновековно време. Во непосредната близина на селото, со земјоделските работи биле откриени гробови со камени конструкции и во нив биле најдени повеќе гробни прилози од кои се зачувани две масивни белезици со отворени краишта што завршуваат во облик на змиски глави. Наодите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069