Свети Спас (Колешино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Свети Спас
археолошко наоѓалиште
Свети Спас is located in Археолошки локалитет во Македонија
Свети Спас
Свети Спас
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°22′59″N 22°49′0″E / 41.38306° СГШ; 22.81667° ИГД / 41.38306; 22.81667Координати: 41°22′59″N 22°49′0″E / 41.38306° СГШ; 22.81667° ИГД / 41.38306; 22.81667
Основни податоци
Име Свети Спас
Место Колешино
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Свети Спас е археолошки локалитет кој се наоѓа во Колешино, Општина Ново Село.

Локалитетот претставува градиште од римско време.На 1 км јужно од селото, на едно зарамнето плато со површина од 200 х 80 м има остатоци од темели на бедем, а се среќаваат фрагменти од римска и средновековна керамика. Според кажувањето, биле откопани неколку питоси[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069