Прејди на содржината

Селиште (Ново Село, Струмичко)

Координати: 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° СГШ; 22.88083° ИГД / 41.41389; 22.88083
Од Википедија — слободната енциклопедија
За наоѓалиштето во Скопско, погл. Селиште (Ново Село, Зелениковско).
Селиште

Карта

Местоположба 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° СГШ; 22.88083° ИГД / 41.41389; 22.88083
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Ново Село
Тип

 населба


Период бакарно време
бронзено време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во Ново Село, Општина Ново Село.

Претставува населба од бакарно време. Во подножјето на планината Огражден, на мала тераса што се издига над Новоселска Река, оддалечена 4 км северно од селото, се среќаваат фрагменти од керамички садови, рачно работени. Најдена е камена секира со отвор за држалка и пинтадера[1].

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069