Прејди на содржината

Сушица (Ново Село)

Координати: 41°24′45″N 22°53′07″E / 41.41250° СГШ; 22.88528° ИГД / 41.41250; 22.88528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сушица


Местоположба 41°24′45″N 22°53′07″E / 41.41250° СГШ; 22.88528° ИГД / 41.41250; 22.88528
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Ново Село
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Сушицаархеолошко наоѓалиште во струмичкото село Ново Село, Општина Ново Село. Претставува населба од неолитско време.

Според податоците од Димитар Китанов Тушев од селото Секирник, крај потокот Сушица биле најдени мали керамички садови и орудија од камен и кремен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 410. ISBN 9989-649-28-6.