Чука (Ново Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чука
археолошко наоѓалиште
Чука is located in Археолошки локалитет во Македонија
Чука
Чука
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° СГШ; 22.88083° ИГД / 41.41389; 22.88083Координати: 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° СГШ; 22.88083° ИГД / 41.41389; 22.88083
Основни податоци
Име Чука
Место Ново Село
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Чука е археолошки локалитет кој се наоѓа во Ново Село, Општина Ново Село.

Локалитетот претставува населба и могила од доцноантичкото време. На работ на селото, на блага падина со површина од 150 х 120 м, која се спушта кон југ, има фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди, како и парчиња згура од топено железо. Нивната најголема концентрација е во нивите на С. Георгиев и И. Патулев. На теренот има и траги од уништена могила[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069