Градиште (Ново Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Градиште
Градиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° СГШ; 22.88083° ИГД / 41.41389; 22.88083Координати: 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° СГШ; 22.88083° ИГД / 41.41389; 22.88083
Основни податоци
Име Градиште
Место Ново Село
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градиште е археолошки локалитет кој се наоѓа во Ново Село, Општина Ново Село.

Локалитетот претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа на 4 км северно од селото. Претставува висок доминантен рид со зарамнето плато, со површина од 150 h 100 м, на кое има зачувани остатоци од темели на бедем широк 1,60 м, граден од камен и варов малтер. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]