Бел Рид (Ново Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бел Рид
археолошко наоѓалиште
Бел Рид is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бел Рид
Бел Рид
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° СГШ; 22.88083° ИГД / 41.41389; 22.88083Координати: 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° СГШ; 22.88083° ИГД / 41.41389; 22.88083
Основни податоци
Име Бел Рид
Место Ново Село
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бел Рид е археолошки локалитет кој се наоѓа во Ново Село, Општина Ново Село.

Локалитетот претставува населба од доцноантичкото време. На 500 м северозападно од селото се издига висок рид на кој се констатирани остатоци од темели на неколку објекти, а на површината има фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069