Црквичка (Ново Коњарево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквичка
археолошко наоѓалиште
Црквичка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црквичка
Црквичка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°23′39″N 22°56′23″E / 41.39417° СГШ; 22.93972° ИГД / 41.39417; 22.93972Координати: 41°23′39″N 22°56′23″E / 41.39417° СГШ; 22.93972° ИГД / 41.39417; 22.93972
Основни податоци
Име Црквичка
Место Ново Коњарево
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквичка е археолошки локалитет кој се наоѓа во Ново Коњарево, Општина Ново Село.

Локалитетот претставува населба од доцноантичкото и среедновековно време. На 1,5 км северно од селото, на едно поголемо обработливо земјиште се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. На северниот крај на локалитетот има понагласена концентрација на средновековна керамика[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069