Селиште (Ново Село, Зелениковско)

Координати: 41°51′05″N 21°37′26″E / 41.85139° СГШ; 21.62389° ИГД / 41.85139; 21.62389
Од Википедија — слободната енциклопедија
За наоѓалиштето во Струмичко, погл. Селиште (Ново Село, Струмичко).
Селиште

Карта

Местоположба 41°51′05″N 21°37′26″E / 41.85139° СГШ; 21.62389° ИГД / 41.85139; 21.62389
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Зелениково
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште кај скопското село Ново Село, Општина Зелениково. Претставува населба од римско време.

На левиот брег на Вардар, на блага падина покрај црквата „Св. Никола“ се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.

Во дворот на црквата се наоѓаат столб, база и римски надгробен споменик со релјефна претстава на петчлено семејство.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Рамниште — некропола од диоцноантичко време

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 380. ISBN 9989-649-28-6.