Втора ресенска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Втора ресенска парохија — македонска православна парохија, дел од Ресенското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата опфаќа дел од градот Ресен со градската црква Св. Ѓорѓи како седиште на парохијата и селата Царев Двор, Езерани, Лавци, Перово, Покрвеник, Прељубје, Волкодери, Шурленци, Стење, Коњско, Лескоец и островот Голем Град. Старешина на парохијата е протојереј Сотир Гочевски (сос. 2016).

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Ѓорѓи“
(парохиска црква)
Ресен St. George Church in Resen 13.JPG
Црква „Св. Никола Горни“ Царев Двор Викиекспедиција Преспа 262.jpg
Црква „Св. Никола Долни“ Царев Двор
Црква „Св. Илија“ Езерани Викиекспедиција Преспа 279.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Перово 1869 Викиекспедиција Преспа 240.jpg
Црква „Св. Никола“ Прељубје
Црква „Св. Илија“ Прељубје Викиекспедиција Преспа 228.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Покрвеник Викиекспедиција Преспа 66.jpg
Црква „Св. Никола“ Покрвеник Црква „Св. Никола“ - Покрвеник.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Волкодери 1994 Викиекспедиција Преспа 79.jpg
Црква „Св. Никола“ Шурленци Викиекспедиција Преспа 57.jpg
Црква „Св. Недела“ Шурленци (Сирхан) Викиекспедиција Преспа 48.jpg
Црква „Св. стар Атанасиј“ Стење 1885 Викиекспедиција Преспа 03.jpg
Црква „Св. Кирил и Методиј“ Стење 11 век Викиекспедиција Преспа 18.jpg
Црква „Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Стење Викиекспедиција Преспа 10.jpg
Црква „Св. Никола“ Стење 2013 Викиекспедиција Преспа 34.jpg
Црква „Св. нов Атанасиј“ Стење Викиекспедиција Преспа 14.jpg
Црква „Св. Илија“ Коњско Sveti Ilija -Konjsko.jpg
Црква „Св. Никола“ Коњско
Црква „Св. Петар и Павле“ Коњско 14 век Petar i Pavle od Konjsko.jpg
Црква „Св. Никола“ Лескоец 1874 Викиекспедиција Преспа 38.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Лавци Црква „Св. Атанасиј“ - Лавци (02).jpg
Црква „Св. Никола“ Лавци 1920
Црква „Св. Петка“ Лавци Манастир „Св. Петка“ - Лавци (04).jpg
Црква „Св. Петар“ Голем Град 1360 Freski-Sveti Petar-Ostrov Golem Grad.jpg

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.