Црква „Св. Никола“ - Покрвеник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Покрвеник.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Втора ресенска
Местоположба

Координати 41°01′51″N 20°56′46″E / 41.03083° СГШ; 20.94611° ИГД / 41.03083; 20.94611Координати: 41°01′51″N 20°56′46″E / 41.03083° СГШ; 20.94611° ИГД / 41.03083; 20.94611
Место Покрвеник
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба XIX век
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во селото Покрвеник, Општина Ресен, Македонија. Се наоѓа во северозападниот дел на селото Старо Покрвеник, подигната на височинка кон крајот на XIX век. Во склоп на црквата се наоѓаат старите селски гробишта.[1]

Црквата делува запуштено, како и целосната нејзина околина.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 243–244. ISBN 9789989920554. Посетено на 5 ноември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]