Црква „Св. Илија“ - Езерани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Викиекспедиција Преспа 279.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Втора ресенска
Местоположба
Координати 41°01′44″N 21°1′13″E / 41.02889° СГШ; 21.02028° ИГД / 41.02889; 21.02028Координати: 41°01′44″N 21°1′13″E / 41.02889° СГШ; 21.02028° ИГД / 41.02889; 21.02028
Населено место Езерани
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 1858
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија — главна селска црква во селото Езерани, Општина Ресен, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Се наоѓа на самото сретло, а во склоп на црквата се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1858 година. Неколку пати биле обновена, а последен пат во 1991 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Јовановски, Владо (2005) (на македонски). Населбите во Преспа. Скопје: Ѓурѓа. стр. 235. ISBN 9789989920554. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f8/%D0%9D%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%B2%D0%BE_%D0%9F%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BF%D0%B0.pdf. посет. 14 февруари 2019 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]