Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Стење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Кирил и Методиј
Викиекспедиција Преспа 18.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Втора ресенска
Местоположба

Координати 40°56′20.3″N 20°54′41.5″E / 40.938972° СГШ; 20.911528° ИГД / 40.938972; 20.911528Координати: 40°56′20.3″N 20°54′41.5″E / 40.938972° СГШ; 20.911528° ИГД / 40.938972; 20.911528
Место Стење
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Кирил и Методиј
Завршено 1911
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Свети Кирил и Методиј — главна селска црква во селото Стење, Општина Ресен, Македонија. Се наоѓа во центарот на селото. Била изградена во 1911 година.

Црквата има трикорабна градба и полукружна апсида. Во внатрешноста нема никаков живопис, а иконостасот е поставен во поново време.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Цркви“. Visit Pelagonia. Архивирано од изворникот на 2013-10-03. Посетено на 24 мај 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]