Манастир „Св. Петка“ - Лавци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Петка
Манастир „Св. Петка“ - Лавци (04).jpg
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Втора ресенска
Местоположба

Место Лавци
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Петка
Архитектонски опис

Црква „Св. Петка“ - манастирска црква во селото Лавци, Општина Ресен. Манастирот се наоѓа околу 680 метри североисточно од Лавци во воздушна линија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]